آزمون PTE Core

یک راه جدید و آسان برای مهاجرت به کانادا

دسترسی سریع:

در این مطلب میخوانیم:

آزمون PTE Core چیست؟

آزمون PTE Core یک آزمون زبان انگلیسی جدید است که توسط گروه پیرسن، شرکت آموزشی برجسته ی جهان معرفی شده است و از فوریه سال 2024 در حال برگزاری است. این آزمون برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی عمومی درزندگی روزمره و نه برای سنجش مهارت زبان انگلیسی آکادمیک طراحی شده است. این آزمون توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) برای تمام دسته های ویزای اقتصادی دولت کانادا اعم از مهاجرت، کار یا شهروندی تایید شده است و با سطح بنچ مارک زبان کانادا (CLB) هماهنگ شده است. این آزمون یک آزمون کاملا دیجیتال است که از 4 قسمت تشکیل شده: reading(خواندن)، writing(نوشتن)، listening(گوش کردن) و speaking(صحبت کردن). و از هوش مصنوعی برای ارزیابی و نمره دهی سطح زبان انگلیسی آزمون دهندگان استفاده می کند.

آزمون PTE Core مناسب چه کسانی است؟

آزمون PTE Core برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا یا کار کردن در آنجا را دارند طراحی شده است. همچنین کسانی که متقاضی شهروندی کانادا هستند می توانند آزمون PTE Core بدهند. آزمون PTE Core مورد قبول سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) برای تمام دسته های ویزای اقتصادی دولت کانادا می باشد.

چرا PTE Core را انتخاب کنیم؟

آزمون PTE Core فواید زیادی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا دارد. مثل:

سریع و راحت:

می توانید آزمون را بصورت آنلاین رزرو کنید، از بین مکان ها و تاریخ های بسیاری که موجود هستند، مکان و تاریخ مورد نظرتان را انتخاب کنید و نتیجه ی خود را تا حداکثر 2 روز دریافت کنید.

منصفانه و دقیق:

می توانید به نمره ی آزمون PTE Core اعتماد کنید زیرا که توسط هوش مصنوعی و نه انسان نمره دهی می شوید و نشان دهنده ی مهارت واقعی زبان انگلیسی شماست.

انعطاف پذیر و سازگار:

می توانید آزمون PTE Core را به زبان ترجیحی خودتان بدهید و از نمره ی خود برای درخواست ویزا های متعددی استفاده کنید زیرا که نمره ی شما تا 2 سال اعتبار دارد.

قیمت مناسب و در دسترس:

با آزمون PTE Core می توانید از هدر رفتن پول و زمان خود جلوگیری کنید زیرا که هزینه و مدت زمان کمتری در مقایسه با بقیه ی آزمون های زبان انگلیسی دارد.

طراحی آزمون PTE Core

قسمت اول: speaking و writing

این قسمت حدود 50 دقیقه طول می کشد.

 • معرفی خود
 • بلند خواندن
 • تکرار کردن جمله
 • توصیف تصویر
 • پاسخ به یک موقعیت
 • پاسخ به سوال کوتاه
 • خلاصه کردن متن نوشتاری
 • نوشتن ایمیل

قسمت دوم: reading

این قسمت حدود 30 دقیقه طول می کشد.

 • خواندن و نوشتن و پر کردن جا های خالی
 • چند گزینه ای های دارای چند جواب
 • مرتب کردن پاراگراف ها
 • پر کردن جا های خالی
 • چند گزینه ای های دارای یک جواب

قسمت سوم: listening

این قسمت حدود 30 دقیقه طول می کشد.

 • خلاصه کردن متن شنیداری
 • چند گزینه ای های دارای چند جواب
 • پر کردن جا های خالی
 • چند گزینه ای های دارای یک جواب
 • تشخیص کلمه ی جا افتاده
 • هایلایت کردن کلمات اشتباه
 • دیکته نویسی

تفاوت PTE Core و PTE Academic

تغییرات
PTE Academic
PTE Core
سوال جایگزین شده
بازگویی سخنرانی(RL)
پاسخ به یک موقعیت
سوال جایگزین شده
مقاله نویسی(WE)
نوشتن ایمیل
خلاصه کردن متن نوشتاری(SWT)
5 تا 75 کلمه
25 تا 50 کلمه
خلاصه کردن متن شنیداری(SST)
50 تا 70 کلمه، 10 دقیقه
20 تا 30 کلمه، 8 دقیقه
انتخاب خلاصه ی صحیح(HCS)

پاسخ به یک موقعیت:

برای این سوال باید به یک سناریو گوش کنید و آن را بخوانید. 20 ثانیه فرصت دارید که پاسخ خود را آماده کنید. بعد از صدای بوق، 40 ثانیه فرصت دارید که پاسخ دهید. لطفا واضح و کامل پاسخ دهید.

نوشتن ایمیل:

برای این سوال باید بر اساس یک سناریو، یک ایمیل بنویسید. 9 دقیقه برای این سوال فرصت دارید و باید حداقل 100 کلمه در ایمیل خود بنویسید. از جملات کامل در نوشته ی خود استفاده کنید.

برای دو سوال زیر یعنی “خلاصه کردن متن نوشتاری” و “خلاصه کردن متن شنیداری” تغییری بجز کاهش حداکثر تعداد کلمات در هر دو سوال و کاهش مدت زمان در سوال “خلاصه کردن متن شنیداری” ایجاد نشده است.

خلاصه کردن متن نوشتاری:

برای این سوال باید یک خلاصه برای یک متن بنویسید. خلاصه ی شما باید دارای 25 تا 50 کلمه باشد. خلاصه ی خود را در کادر پایین صفحه بنویسید. شما 8 دقیقه زمان برای این سوال دارید. خلاصه ی شما بر اساس کیفیت نوشتن شما و متوجه شدن نکات اصلی در متن ارزیابی می شود.

خلاصه کردن متن شنیداری:

در این نوع سوال باید یک سخنرانی را برای همکلاسی خود که نتوانسته در کلاس شرکت کند خلاصه کنید. 20 تا 30 کلمه در خلاصه ی خود بنویسید. 8 دقیقه برای این سوال فرصت دارید. خلاصه ی شما بر اساس کیفیت نوشتن شما و درک نکات اصلی سخنرانی ارزیابی می شود.

چگونه برای آزمون PTE Core آماده شویم؟

آزمون PTE Core به نحوی طراحی شده که آسان باشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند. با این حال باید برای آن خوب آماده شوید تا نمره ی مورد نظر خود را به دست اورید. در اینجا راهنمایی ها و منابعی را برای شما آورده ایم تا در آماده شدن برای PTE Core به شما کمک کنیم:

متوجه طراحی آزمون و نحوه ی نمره دهی آن باشید:

آزمون PTE Core چهار قسمت دارد: reading، writing، listening و speaking. هر قسمت سوالات متفاوتی دارد که مهارت زبان انگلیسی شما را ارزیابی می کند. می توانید اطلاعات بیشتری درباره ی طراحی ازمون و نحوه ی نمره دهی در وبسایت رسمی PTE Core به دست آورید.

با مثال ها و آزمون ها تمرین کنید:

وبسایت PTE Core مثال ها و یک آزمون آزمایشی رایگان برای شما در نظر گرفته است که بصورت آنلاین میتوانید به آن ها دسترسی داشته باشید. این ها به شما کمک می کنند تا با طراحی و شکل آزمون، انواع سوالات و درجه ی سختی آن ها آشنا شوید. همچنین می توانید درباره ی عملکرد خود و نقاط ضعفتان فیدبک بگیرید. مثال ها و آزمون آزمایشی را می توانید در وبسایت رسمی PTE Core ببینید.

مهارت زبان انگلیسی و استراتژی های خود را بهبود ببخشید:

آزمون PTE Core مهارت زبان انگلیسی شما را در موقعیت های روزمره می سنجد. پس باید دامنه ی لغات، گرامر (قواعد دستور زبان)، تلفظ و روان بودن خود را تقویت کنید. همچنین باید بهترین استراتژی ها و تکنیک ها را برای هر نوع سوال یاد بگیرید. می توانید راهنمایی ها و توصیه های مفیدی در وبسایت رسمی PTE Core به دست آورید. بعلاوه می توانید در دوره ی آمادگی برای PTE Core ثبت نام کنید و یا از کتاب آمادگی برای PTE Core استفاده کنید تا اعتماد به نفس و مهارت های خود را تقویت کنید.

ثبت نام کنید و آزمون خود را رزرو کنید:

زمانی که برای آزمون دادن آماده هستید، باید بصورت آنلاین ثبت نام کنید و آزمون خود را رزرو کنید. می توانید از بین مکان ها و تاریخ های زیادی که برای آزمون دادن در دسترس هستند انتخاب کنید. شما باید هزینه ی ازمون را پرداخت کنید و اطلاعات شخصی و مربوط به ویزا خود را وارد کنید. می توانید اطلاعات بیشتری درباره ی نحوه ی ثبت نام و رزرو آزمون در وبسایت رسمی PTE Core پیدا کنید.

چگونه آزمون PTE Core را رزرو کنیم؟

شما می توانید آزمون PTE Core را بصورت آنلاین طی چند مرحله ی ساده رزرو کنید:

 • یک حساب در وبسایت رسمی PTE Core بسازید.
 • تاریخ، مکان و زبان ترجیحی آزمون خود را انتخاب کنید.
 • هزینه ی آزمون را پرداخت کنید و اطلاعات شخصی و مربوط به ویزای خود را وارد کنید.
 • یک ایمیل تایید حاوی جزئیات آزمون و دستورالعمل ها دریافت خواهید کرد.

همچنین می توانید این آزمون را از طریق تلفن و یا حضوری در مرکز آزمون رزرو کنید. می توانید اطلاعات بیشتر درباره ی نحوه ی رزرو PTE Core را در وبسات رسمی PTE Core به آدرس www.pearsonpte.com/pte-core ببینید.

چگونه نتایج PTE Core را دریافت کنیم؟

به گفته ی پیرسن نتایج آزمون PTE Core را تا دو روز بعد از آزمون دریافت می کنید. هنگامی که نتایج شما آماده شد، یک ایمیل دریافت می کنید. با وارد شدن به حساب خود در وبسایت رسمی PTE Core می توانید نتایج خود را بصورت آنلاین ببینید. نمره ی کلی و نمره ی هر قسمت و مهارت شما قابل مشاهده خواهد بود. همچنین سطح CLB و گزارشی از نمره ی خود با جزئیات را می بینید که نقاط ضعف و قوت شما را نشان می دهد. می توانید نتیجه ی خود را به شکل فایل PDF دانلود کنید و یا پرینت بگیرید. برای اطلاعات بیشتر درباره ی نحوه ی دریافت نتایج PTE Core، به وبسایت رسمی PTE Core سر بزنید.

چگونه ازمون PTE Core بدهیم؟

شما می توانید با یک کامپیوتر در یک مرکز آزمون پیرسن، آزمون PTE Core بدهید. در اینجا به چند عامل که باید قبل از آزمون دادن بدانید اشاره می کنیم: باید حداقل 30 دقیقه زودتر از زمان آزمون خود در مرکز آزمون حضور داشته باشید. حتما مدرک شناسایی معتبر و ایمیل تایید را به همراه داشته باشید. در مرکز آزمون بررسی خواهید شد و یک کمد برای نگهداری وسایل شخصی به شما داده خواهد شد. یک هدفون، قلم و کاغذ در اختیار شما گذاشته می شود. پشت یک کامپیوتر در یک فضای امن و آرام قرار می گیرید. قبل از شروع آزمون، یک آموزش کوتاه خواهید داشت. برای پاسخ دادن به همه ی چهار قسمت آزمون ، 2 ساعت زمان خواهید داشت. اجازه ی ترک اتاق یا استفاده از هیچ وسیله ای را در طول آزمون نخواهید داشت. بعد از آزمون، بررسی می شوید و وسایل شخصی خود را بر می دارید.

چگونه با PTE Core ارتباط برقرار کنیم؟

اگر سوال یا نگرانی درباره ی PTE Core دارید، می توانید از طریق تلفن، ایمیل یا پیام با PTE Core ارتباط برقرار کنید. می توانید اطلاعات تماس PTE Core را در وبسایت رسمی PTE Core ببینید. امیدواریم که محتوای این صفحه از وبسایت  به شما کمک کند تا با PTE Core که راهی نو و آسان برای مهاجرت به کانادا می باشد آشنا شوید و آن را ترویج دهید. برای اطلاعات و منابع بیشتر درباره ی PTE Core می توانید وبسایت رسمی PTE Core را مشاهده کنید.